Yükleniyor...

444 33 68
Hergün : 9.00 - 24:00

Horlama Protezi (Aparey)

images

Horlama Protezi (Aparey)

Halk arasında uyku sırasında bireyin çıkarttığı gürültülü ses olarak tanımlanan, tıbsal manası ise özellikle erişkinlerde gözlenen horlamanın en sık nedeni yumuşak damak ve küçük dilin normalden fazla büyümesi ve sarkması ve bu kasların gerginliklerini kaybederek uyku sırasında solunum yolunu tıkaması ve küçük dilin titreşmesidir. Fakat burundan, ses tellerine kadar üst hava yolunu daraltan bütün problemler (alerjik nezle, burun kemiğindeki eğrilikler, sinüzit, alt ve üst çenedeki yapısal anormallikler, dilin aşırı büyük olması) horlamaya sebep olabilir.
Çocuklardaki horlama sıklıkla geniz bademciğinin belirtisidir. Bütün horlamalar hava yolundaki daralmanın göstergesidir. Eğer daralma çok ciddi ise, hava yolu tamamen kapanabilir. Bu da uykuda solunum duraklaması ile sonuçlanır.
Horlama ve Uyku Apnesinin Belirtileri

Şiddetli horlama
Sabah baş ağrısı
Kalp şikayetleri ve yüksek tansiyon
Aşırı ve hızlı kilo alma
Psikolojik sorunlar, depresyon, cinsel isteksizlik
Konsantrasyon güçlüğü
Uykuda aşırı terleme
Uykusuzluk, gün içinde sürekli yorgun olma
Sık idrara çıkma, vücudun su kaybetmesi
Düzensiz ve konforsuz uyku
Gündüz uyuklama
Uyku sırasında solunum duraklamasının başkaları tarafından gözlenmesi
Solunum güçlüğü ile uyanma
Ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı ile uyanma

Horlama ve Uyku Apnesi Ciddi Bir Hastalıktır!
Acil tedavi gerektiren hayati bir hastalıktır,
Uykusuzluk, en sık bildirilen uyku şikayeti ve ağrıdan sonra en çok bildirilen ikinci genel şikayettir . NIMH 1984 raporuna göre toplumun %35’ i şikayetcidir ve önemli kalp krizi ve ölüm nedenidir. Amerikan toplumuna tıbbi gider, kaza kayıpları, işe gelmeme kaybı ve üretimde azalmalara neden olmaktadır
İş yerinde konsantrasyon güçlüğü çektiklerinden yeterince verimli olamazlar ve işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirler.
En tehlikelisi de trafikte araç kullanırken yaşanan problemlerdir. Bu kişiler uyumadan uzun süre araç kullanamazlar. Özellikle akşam üstü ve gece araba kullanırken büyük sıkıntı çekerler. Trafik kazalarının nedenlerinin başında direksiyon başında uyuklama gelmektedir.

Horlama ve Uyku Apnesinin Tedavisi
Cerrahi Tedavi: Yumuşak damağa yönelik cerrahi müdahaleyi içerir. 1 yıl sonra tekrar nüks etme ihtimali %50’dir. Cerrahi Olmayan Tedavi: Her gün geceleri 6 saat süreyle takmak şartıyla takılıp çıkarılabilen her bireye özgü olarak hazırlanan özel bir ağız içi protezleriyle ( horlama protezi) kalıcı olarak tedavi edilebilir. Başarı şansı %95’dir.

Horlama protezi nasıl tedavi eder?
Geceleri uykuda kullanılan ve dişler üzerine oturan horlama protezi alt çeneye ileri ve aşağı konum vererek sarkmış olan dokuları tekrar eski gerginliklerine kavuşturarak soluk yolunu açar ve horlama ve uyku apnesini engeller. Hastalık ne kadar erken evrede yakalanırsa tedavi süresi o kadar kısalır.

Avantajları nelerdir ?
Kullanımı kolay ve konforludur.
Kullanılmaya başladığı andan itibaren horlama ve uyku apnesini azaltır (çoğu zaman ilk    gece horlama ve uyku apnesini keser). Ana etkiler ise 3-4 hafta içinde gözlenir.
Küçük bir protez kabına sığar ve her yere rahatlıkla taşınabilir.
Hiçbir cerrahi müdahale gerektirmez.
Birçok bilimsel çalışmada tedavi edici etkisi olduğundan bahsedilir.

444 33 68

Randevu Bilgi İçin Arayın

Dentopia  Diş Hastanesi 7 gün 01:00 saatine kadar  hizmet vermektedir. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili her türlü acil müdahale yapılmaktadır, Bahçelievler Şubemiz incili Metrobüs durağına 50 mt ilerisinde E-5 Karayolunun Hava Alanı istikametinde Sağındadır. Acil Dişçi olarak 01:00 saatine kadar 7 gün hizmet vermektedir. 444 3368 numaradan hemen ulaşabilirsiniz.

Online Randevu

image