Diş Hastanesi , Dentopia Bahçelievler ve Bahçeşehir Hastaneleri

Online Randevu

implant tedavisi

3637411371agiz-dis-cene-cerrahisiimplant tedavisi

implant tedavisi

Travma, diş eti hastalığı ve çürük gibi çeşitli nedenlerden dolayı doğal dişlerini kaybetmiş hastaların; titanyum veya seramik esaslı yapay köklerin çene kemiğine yerleştirilmesi ve üzerlerine sabit ya da hareketli protezler yapılmasıyla hastanın diş eksikliğinin giderildiği bölümümüzdür.

İmplantlar tek diş eksikliklerinde, tek veya çift tarafında arka dişlerini kaybetmiş hastalarda, az sayıda kalmış doğal dişlere destek olmak amacıyla ve tüm doğal dişlerini kaybetmiş hastalarda uygulanmaktadır.

İmplant uygulanması planlanan hasta, klinik ve radyografik tetkiklerden geçirilir. Bu incelemeler sonucunda uygulanacak implantın tip, çap ve boyuna; daha sonra protez tipine karar verilir. Bu doğrultuda farklı implant ve protez tiplerine bağlı olarak tedavi süresi değişebilmektedir. Tedavi süreci bir gün ile altı ay arasında farklılık gösterir. Operasyon sonrası altçenede 3, üstçenede 6 ay kadar implantların kemikle kaynaşması beklenmelidir. Bu dönem iyileşme dönemi olarak adlandırılır ve hastanın dişsiz kalmaması için geçici bir protez yapılır. İyileşme dönemi tamamlandıktan sonra protez safhasına geçilir ve planlanmış sabit ya da hareketli protez hastaya takılır. Aynı zamanda merkezimizde lazer destekli implant cerrahisi uygulanmaktadır. Lazerin yumuşak ve sert dokudaki iyileşme mekanizmasını hızlandırıcı etkisinden yararlanılmaktadır.

 turkiye-implant-tedavisi

Neden Diş Hastanelerinde implant Yaptırılmalı ?

Son zamanlarda teknolojinin ilerlemesi ve daha çok bilimsel çalışmanın yapılması ile implant markalarının çeşitliliğinde ciddi bir artış olmuştur. Bu artışın sonucunda ise hangi markanın kullanılacağı konusunda tartışmalar gün yüzüne çıkmıştır. Her implant üreten firma, kendi ürününü överken birbirlerinden farklı yönlerini ortaya çıkarmaya çalışmaktadırlar. Bu konuda implant uygulamasını yapacak olan cerrahın seçimi önemlidir. Bu seçimde implant uygulanacak hastanın ekonomik durumu ve kişisel tıbbi geçmişi de önemlidir. Hastaların özellikle implant uygulamasını yaptıracakları ortamı görmeleri ve yapacak olan hekimle konuşup bilgi almaları gerekmektedir. İmplant uygulaması cerrahi bir işlem olduğundan steril ameliyathane ortamında uygulanması gerekmektedir ve implant uygulaması yapacak olan hekimin bu konuda uzman olması tercih edilmelidir. Hekimin implant uygulayacağı hastasına kullanacağı implant markası hakkında bilgi vermesi gerekmektedir. Tercihen ömür boyu garantili ve en azından 10 – 15 sene geçmişi olan firmalar tercih edilmeli ve uygulama sonrasında hastalara firmaya ait garanti belgesi verilmelidir.

implant fiyatları

implant fiyatlarında üretilen implantların özelliklerini hastalar genelde detaylı bilemezler, bu yüzden çok iyi araştırmaları ve hekimlerine özellikle implant markası hakkında bilgi edinmek istediklerini söylemelidirler, gerekirse implant markasının adını internette incelemelidirler. İmplant uygulaması, implant markalarının da sayısının artmasıyla çok yaygınlaşmıştır. Bu yüzden komplikasyon oranı da artmıştır. Hastalarımızın dikkatli olmaları gerekmektedir. Öncelikle dikkat etmeleri gereken hususlar;

Yapılacak olan implantın markası

 

İmplant uygulayacak hekimin uzmanlık alanı

 

İmplant uygulanacak yerin steril olup olmadığıdır.

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra hekimin öngördüğü tedavi planlamasının uygulamasına geçilir. Önemli olan hastanın en ideal şekilde tedavisinin uygun materyalle uygun koşullarda gerçekleştirilmesidir. İmplant uygulamasından sonrasında üst yapısının protetik aşaması da önemlidir. Bu aşamanın da protez uzmanı tarafından yapılması tercih edilmelidir.

Dr. Deniz IŞIK

Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

İMPLANT NEDİR?

İmplant kelimesi Latince bir kelime olup, ekim-ekmek anlamına gelmektedir. Diş hekimliğinde ise kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyon ve estetik olarak doğal dişlere benzer yapıları oluşturmak için kemiğe yerleştirilen kök ya da silindirik yapılara implant denir. İmplant tedavisi hastanın yaşam standardını yükseltmek için geliştirilmiştir. Hayati bir uygulama değildir.

Günümüzde implant materyali olarak en fazla kullanılan metal titanyumdur. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir. Kalp-böbrek transplantasyonunda olduğu gibi antijen-antikor reaksiyonu oluşturmaz. Bu nedenle doku reddi gelişmez.

İMPLANT TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

1-Normal yara iyileşmesi olan bireylere
2-Ağız hijyeni sağlayabilecek bireylere
3-Yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek kemik yapısına sahip bireylere,
4-İmplant yapımı için sistemik engeli olmayan kişilere implant uygulanabilinir.

İMPLANT HAKKINDA

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN LÜTFEN  444 (3368) no dan Arayarak Bilgi Alabilirsiniz.

Veya  Canlı Destek Biriminden Bilgi Alabilirsiniz.