Porselen Diş Kaplama Nedir ?

Diş Protezleri Nedir ?

Hareketli protezler: Hareketli protezler eksik diş sayısının sabit köprülerle telafi edilemeyeceği zaman uygulanan ve hasta tarafından istenildiği taktirde takıp çıkarılabilen protezlerdir. Kısmi diş eksikliklerinde hareketli bölümlü protezler, kroşe olarak nitelendirilen çengellerle ya da kroşelerin oluşturduğu estetik dezavantajı ortadan kaldıran hassas bağlantılarla mevcut dişlere tutunurlar. Eğer hastada tüm dişlerin kaybı mevcutsa, bu durumda yapılan protezlere total protezler yani tam damak protezleri denir. Bu tip hareketli protezlere alışmak hastalar için biraz zaman alsa da, bu protezler gerek çiğneme fonksiyonu gerek estetik bakımdan bir çok beklentiyi rahatlıkla karşılayabilen protezlerdir.

3İmplant üstü sabit protezler:  Gerek tek diş eksikliklerinde, gerekse kısmi ya da tam diş eksikliklerinde hastaların sistemik durumlarıyla birlikte implant ya da implantların yerleştirileceği kemik yapısı da değerlendirilerek, implant üstü sabit protezler yapılabilir. İmplant üstü sabit protezler uygun koşullar mevcudiyetinde tek diş eksikliklerinden başlayarak, implant sayısını artırmak koşuluyla tüm alt ve üst çenenin sabit protezlerle restorasyonu için güvenle kullanılabilirler.  

İmplant üstü hareketli protezler:   Tüm dişlerin eksikliklerinde alt üst tam protezler kullanılabildiği gibi, çene kemiklerinin çok fazla erdiği ve bu durumdan dolayı büyük azı bölgelerine implantların yerleştirilmesinin uygun olmadığı durumlarda, alt ve üst çene ön bölgedeki çene kemiklerine dörder adet implant yerleştirilerek implant destekli hareketli protezler yapılabilir ve oldukça yüksek tutuculukla birlikte fonksiyon ve estetik kaybı giderilebilir.   İster implant destekli hareketli protezler olsun, ister tam damak protezleri ya da kroşeli, hassas bağlantılı kısmi protezler olsun, tüm hareketli protezlerin geceleri uykudan önce ağızdan çıkarılarak dokuların uyku sırasında dinlendirilmesi gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. 

WhatsApp