Dolgu nedir, kanal tedavisi nedir

Dolgu Nedir

DOLGU   Diş çürüğü   Ağız florasında bulunan bakterilerin metabolize ettiği besin artıklarından ortaya çıkan asitler,  dişin sert tabakaları olan mine ve dentinde yıkıma neden olur. Bu bakteri içeren harap olmuş diş dokusuna diş çürüğü denir.  Çürüğün ilerlememesi için temizlenmesi gerekir. Çürüğü temizleme işleminden sonra fonksiyonunu yitiren ve yapısal olarak zayıflayan dişi onarmak için çeşitli yöntemler vardır. Diş dolgusu bu yöntemlerin başında gelenidir.  Rutinde kullanılan iki çeşit dolgu vardır;                                                                   1-Amalgam dolgu  Amalgam dolgu arka dişlerde çoğunlukla büyük çürüklerin tedavisinde tercih edilir. Çiğneme basıncına dayanıklılığı ve sızdırmazlığı ile uzun yıllar kullanılabilmesi avantajlarındandır, dezavantajı ise siyah görüntüsü ile estetiğin önemli olduğu bölgelerde kullanılamamasıdır.   2-Kompozit dolgu  Estetik dolgu da denilen kompozit dolgu alüminyum silikat ve cam partiküllerinden oluşur.  Daha çok estetiğin önemli olduğu bölgelerde kullanılan kompozit dolgu, gelişen teknoloji sayesinde fazla kuvvet alan arka dişlerin çiğneyici yüzeyinde de kullanılarak daha beyaz ve estetik bir görüntü oluşturmaya başlamıştır.     Yapılan her dolguda birkaç hafta boyunca sıcak soğuk hassasiyeti görülme ihtimali vardır, bu  zamanla azalan bir hassasiyettir. Her ne kadar dolgu dişi korumaya yönelik bir işlem olsa da yetersiz ağız hijyeni alışkanlıklarına sahip bireylerde tekrar çürük riski görülme ihtimali yüksektir. Bunun için düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı dolgulu dişlerde de önemlidir.

 

1) Amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu tercih edilmeli?     Resin bazlı estetik materyaller üretilince amalgam dolguların kullanımı azaldı. 70’li yıllarda %80 amalgam dolgular kullanılırdı. Küçük kavitelerde kompozit dolgu kullanılması avantajlı , çünkü; dişin doğal yapısından çok az madde kaybetmisine neden olur. Derin çürüklerde amalgam dolgu tercih edilmeli, çünkü;uygulama sırasında asit gibi tahriş edici madde kullanılmadığı ve sertleşirken ısı açığa çıkarmadığı için daha avantajlıdır.     Dolgularda seçim yaparken estetik, renk uyumu, biyolojik uygunluk, termal ve elektriksel  iletkenlik, basınca karşı dayanıklılık (bulunduğu bölgeye bağlı), plak yapışmasındaki oran, sertleşirken meydana gelebilecek büzülmenin mikro olması, kolay işlenmesi göz önüne alınır.     Dolgu maddeleri diş ve çevre dokularla dost olmalıdır. Dişetini ve dişin pulpasını (özünü) tahriş etmemelidir. Allerjik olmamalıdır. Amalgam, mükemmele yakın bir dolgu materyeli bu yüzden. Sadece estetik yönden düşündürür.

2) Amalgam güvenilirliği auç yüzünde sarsılmakta mı?      Önemli olan dolguların faydaları zararlarından fazla mı sorusunun cevabı. Cıvayı hava, su, yiyeceklerin bazılarında, fluoresan lambalardan ya da cıva içeren pillerden de alıyoruz. Cıva var diye balık tüketmeyelim mi? Cıva toksiktir evet , ama canlıya zarar verme derecesi önemlidir. Yüksek dozda toksik olan bazı maddeler düşük dozda zaralı olabilir. Mesela; zehirli bir bitki olan digitalis, kalp yetmezliğinde kullanılan digoksin bu bitkiden elde edilir. Datura stramonıum bitkisi de zehirlidir ama kalp krizinde kullanılan atropin bu bitkiden elde edilir.     Kronik yorgunluk, migren, epilepsi, kuvvet kaybı, arthritis(eklem romatizması), alzheımer gibi rahatsızlıklara neden olduğu gerçek dışıdır.

BİLİMSEL DAYANAĞI OLMAYAN BİLGİLERE GÜVENMEMEK GEREKİR. 3) Amalgam ve kompozit dolgu materyallerinin içeriği nedir?     Amalgam dolgular gümüş-kalay-bakır tozu ile cıvanın birleşmesinden oluşur. %70 gümüş, %23 kalay, az miktarda bakır-çinko. Bu birleşme sonucunda cıvanın özelliği değişir. O yüzden zararlı değildir. Fakar; allerjisi olan hastalarda kullanılmamalıdır.     Kompozitler resin içeren mükro partiküllerden oluşur. Hem kimyasal hem mekanik tutunurlar kaviteye. Sertleşme sırasında büzülme yaparlar.      Amalgam dolguların sökülüp yenilenmesi sadece estetik yönden yapılmamalı. Bu yurtdışında  bir sektör  haline geldi. Cıvanın etkisi abartılarak panik havası yaratılıyor. Yaptırılacak dolgunun yeni ise elbette kompozit olması tercih edilebilir. Fakat; çiğneme basıncının yüksekliği arka bölgede gözardı edilmemeli. Sağlam dolguları sadece zararlı olabilir endişesi ile söktürmeyin.     

WhatsApp