İmplant Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar.

İmplant Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar.

 

Son zamanlarda teknolojinin ilerlemesi ve daha çok bilimsel çalışmanın yapılması ile implant markalarının çeşitliliğinde ciddi bir artış olmuştur. Bu artışın sonucunda ise hangi markanın kullanılacağı konusunda tartışmalar gün yüzüne çıkmıştır. Her implant üreten firma, kendi ürününü överken birbirlerinden farklı yönlerini ortaya çıkarmaya çalışmaktadırlar. Bu konuda implant uygulamasını yapacak olan cerrahın seçimi önemlidir. Bu seçimde implant uygulanacak hastanın ekonomik durumu ve kişisel tıbbi geçmişi de önemlidir. Hastaların özellikle implant uygulamasını yaptıracakları ortamı görmeleri ve yapacak olan hekimle konuşup bilgi almaları gerekmektedir. İmplant uygulaması cerrahi bir işlem olduğundan steril ameliyathane ortamında uygulanması gerekmektedir ve implant uygulaması yapacak olan hekimin bu konuda uzman olması tercih edilmelidir. Hekimin implant uygulayacağı hastasına kullanacağı implant markası hakkında bilgi vermesi gerekmektedir. Tercihen ömür boyu garantili ve en azından 10 – 15 sene geçmişi olan firmalar tercih edilmeli ve uygulama sonrasında hastalara firmaya ait garanti belgesi verilmelidir.

Çok çeşitli fiyatlarda üretilen implantların özelliklerini hastalar genelde detaylı bilemezler, bu yüzden çok iyi araştırmaları ve hekimlerine özellikle implant markası hakkında bilgi edinmek istediklerini söylemelidirler, gerekirse implant markasının adını internette incelemelidirler. İmplant uygulaması, implant markalarının da sayısının artmasıyla çok yaygınlaşmıştır. Bu yüzden komplikasyon oranı da artmıştır. Hastalarımızın dikkatli olmaları gerekmektedir. Öncelikle dikkat etmeleri gereken hususlar;

·      Yapılacak olan implantın markası

·      İmplant uygulayacak hekimin uzmanlık alanı

·      İmplant uygulanacak yerin steril olup olmadığıdır.

 

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra hekimin öngördüğü tedavi planlamasının uygulamasına geçilir. Önemli olan hastanın en ideal şekilde tedavisinin uygun materyalle uygun koşullarda gerçekleştirilmesidir. İmplant uygulamasından sonrasında üst yapısının protetik aşaması da önemlidir. Bu aşamanın da protez uzmanı tarafından yapılması tercih edilmelidir.

 

WhatsApp