Ortodonti nedir?

Ortodonti nedir?

 

Ortodonti nedir?

Ortodonti, diş hekimliğinin çeneler ve dişlerin konumlarıyla ilgili anomalilerin hareketli veya sabit aygıtlar kullanılarak düzeltilmesiyle uğraşan bir bilim dalıdır. Bu konularda uzmanlaşmış diş hekimine ortodontist denilmektedir.

Neden Ortodontik Tedaviye İhtiyaç Duyarız?

 Çapraşık ve kötü konumlanmış dişler, ne kadar fırçalanırsa fırçalansın, tam olarak temizlenmesi zordur. Mutlaka diş aralarında gıda artığı kalır ve bu nedenle genellikle diş aralarında çürükler ve diş eti hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Bu tür diş eti problemlerinde kemik kaybı ve dişlerin erken yaşta kaybedilme riski vardır.

Ayrıca kapanış bozuklukları, çene kaslarında daha fazla baskıya neden olarak; Temporomandibular eklem problemlerine ve böylece baş ağrısına, sırtta ve omuzda ağrıya neden olabilirler.

Çenelerde meydana gelen gelişimsel ve doğumsal problemlerde yüz estetiği çok fazla etkilenir ve hastalarda psikolojik problemlere neden olabilir. Çapraşık dişler, estetik olarak istenmeyen bir görünüme sebep olurlar. Bu nedenle gülerken ağzın kapatılması çok karşılaşılan bir sonuçtur.

Ayrıca bu tür malokluzyonlu bireyler ağızlarını tam olarak kapatamayıp ısırma, çiğneme, solunum problemleri yaşarlar

Ortodontik tedavi ile hem estetik bir görünüme hem de sağlıklı dişler, dişetleri, eklemlere sahip olabilir ve hayat kalitenizi yükselterek psikolojik açıdan daha mutlu olarak genel sağlınızı da korumuş olursunuz.

İlk Ortodonti muayenesi ne zaman olmalıdır?

Amerikan Ortodontistler Derneği çocukların 10 yaşından önce ortodontik gözleme girmesini tavsiye eder. O yaşlarda yeterince kalıcı diş çıktığından, olası sorunları görmek mümkündür. Ama bütün kalıcı dişler çıkana kadar beklememelisiniz.

7-8 yaşlarındaki çocuklarda ise büyüme ve gelişimi bozabilecek sorunların erkenden saptanabilmesi için ortodontik muayene çok yararlıdır. bazı durumlarda da sorun erkenden belirlendiği halde, ortodonti uzmanı çocuğu belirli aralıklarla kontrole çağırarak tedavi için en uygun zamanı bekleyebilir

 Ortodontik tedaviye erken yaşta başlamanın bir çok avantajı vardır. Örneğin çocuklar büyürken genişleme aletleri damağın genişliğini ayarlamak için modifiye edilebilir ve böylece dişlerin daha düzgün çıkması sağlanır. Böyle tedavilerin erken yaşta yapılması hastanın ortodontik potansiyelini arttırır.

Ortodontik tedavide süt dişlerinin önemi nedir?

Süt dişlerindeki çürüklerin ve süt dişlerinin zamanından önce çekilmesinin; ortodontik bozukluklara, daimi dişlerin çene kemiği içerisinde gömük kalmasına neden olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

- Süt dişleri, doğumdan sonraki 6. aydan itibaren belirli bir sırayla sürmeye başlarlar ve yaklaşık 2,5 yaşındaki bir çocukta tüm süt dişleri sürmüş olur. Alt ve üst çenede toplam 20 tane süt dişi, 6 yaşına kadar ağızda kalmaya devam eder. Bu dönemden 12 yaşına kadar tüm süt dişleri, sırayla yerlerini daimi dişlere bırakır. Bu değişim döneminde süt dişlerinde oluşan büyük çürükler ve erken süt dişi kayıpları, daha arkada bulunan dişlerin bu boşluklara doğru hareketi sonucu çapraşıklıklara ve daimi dişlerin süremeyerek gömük kalmalarına neden olabilir. Bu nedenle, süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde ağızda kalmaları oldukça önemlidir.

- Ortodontik bozuklukların oluşumunda süt dişlenme dönemindeki durumlar, tek başına sorumlu değildir. Ortodontik sorunlar, genetik olarak da anne-baba veya daha büyük aile üyelerinden çocuklara geçebilmektedir.

 Bunun dışında, bebeklik döneminde anne sütüyle yetersiz beslenerek veya biberon ve yalancı emzik kullanımına yönelik yapılan yanlışlıklar; çocukluk dönemindeki parmak emme, dudak emme, dil itimi ve ağızdan solunum gibi kötü alışkanlıklar da ortodontik sorunlara yol açabilmektedir. Ağızdan solunum durumunda burun solunumunu önleyen sorunlar varsa, bunları gidermeye yönelik olarak kulak-burun-boğaz uzmanlarıyla ortak çalışılmaktadır.

Her Yaşta Ortodontik Tedavi Mümkün Mü?

Ortodotik tedaviler, gerekli oral ve radyolojik tetkikler sonucunda artık yaş sınırı tanımaksızın uygun olan her bireye yapılabilmektedir.

Çoğu insan ortodontik tedaviye kalıcı dişlerin çoğunun çıktığı ve tedavinin en etkili olduğu ergenlik çağında başlar.

Yükselen diş sağlığı bilinciyle yetişkinler de artan sayılarla ortodontik tedavi görmektedirler. Fakat yetişkin tedavisi daha karışıktır ve bazen bir sorunu gidermek için birden fazla uzman gerekebilir.

Ortodontik Tedavi İle Hangi Problemler Düzeltilebilir?

Dişleri ve çeneleri ilgilendiren her türlü anomali

Ortognatik Cerrahi Tedavi

Çenelerin ve dişlerin Ortodontik tedaviye ilaveten cerrahi olarak düzeltilmesi. Eğer hastamız erişkin dönemdeyse (büyüme gelişim bitmişse) ve alt-üst çeneler arası uyumsuzluk yalnızca diş çekimi yaparak düzeltilemeyecek kadar şiddetliyse, cerrahi tedaviden başka seçeneğimiz kalmamış demektir.

 

Ortognatik cerrahi tedavi hastalarımızın fonksiyon, fonasyon ve yüz estetiğini çok olumlu yönde geliştiren oldukça faydalı bir tedavi seçeneğidir. Başarılı bir ortognatik cerrahi tedavisi için plastik cerrah, ortodontist ve diş hekiminin kooperasyon içinde olması gereklidir. Tedavi ekibindeki her doktorun, doğru tanı koyması, tedavi planını ve gerekli tedavileri yapması, gerekli durumlarda diğer branşlardaki doktorlarla konsultasyon yapması önemlidir.

Malokluzyonun tipine göre 6ay-1yıl arası cerrahi öncesi bir sabit ortodontik tedavi sonrasında ameliyat olunur ve operasyon sonrasında ortalama 4-6 ay kadar daha sabit ortodontik tedavi sürer ve hastamızın aktif tedavisi sonlandırılır.

 

Ortodonti de Tedavi Seçenekleri

Hareketli tedavi aparaeyleri

 Sabit Tedavi Apareyleri 

Dişlerin üzerine vestibül (dudak ) tarafı veya lingual (dil) tarafına sabit apareyler uygulamak suretiyle dişlerdeki konum bozukluklarının giderilmesi için uygulanan tedavi yöntemleridir. Hastanın yaşına, malokluzyonun tipine göre, daimi diş çekimli veya çekimsiz tedavi alternatifleri kişiye özel olarak uygulanmaktadır.

Sabit apareyler metal veya şeffaf olarak iki ana gruba ayrılmaktadır;

 Metal Braketler; Bilinen en eski ortodontik tedavi apareyleridir. Paslanmaz çelik materyallerdir. Metal olduklarından dişler üzerinde metal renginde gri bir görüntü oluşturmaktadırlar. Yıllarca en hızlı tedavi alternatifi oluşturmalarına rağmen günümüz teknolojilerinde estetik braketler, metal braketlerin bütün üstün özelliklerini sağlayarak daha estetik tedavi alternatifi sağlamaktadırlar. Metal braketlerin şeffaf braketlere göre avantajı, fiyatlarının daha ekonomik olmasıdır. Günümüzde metal braketler oldukça küçük ve kullanımı oldukça rahattır.

- Self-ligating Braketler; Kapaklı braketler olup braket içerisine yerleştirilen telin tutuculuğu braket üzerinde bulunan kapaklar ile olmaktadır. Avantajı; diğer braket tiplerine göre ligatürleme işlemi kapaklar ile olduğundan, sürtünmesiz sistemlerdir ve ortodontik tedavilerin daha hızlı bir şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu sistemlerle yapılan tedavilerde, 1- 1.5 aylık kontrol süreleri daha uzayabilmektedir. Genellikle metal olmalarına rağmen günümüzde bazı firmaların estetik sürtünmesiz sistemli braketleri bulunmaktadır.

Tellerinin görünmesini istemeyen erişkin hastalar için tedavi seçenekleri nelerdir?

- Estetik Braketler; Diş renginde olup dışardan bakıldığında gri renkli bir görünümü olmadığı ve çok belli olmadığı için estetik materyallerdir.

Lingual tedavi

Sabit tedavi yöntemlerinden biridir. Her ortodontist tarafından tercih edilmemektedir. Doktorunuzun bu tedavi yöntemini kullanıp kullanmadığını mutlaka sormalısınız. Bu tedavi de hastalar için en büyük avantaj, tedavimiz için kullanılan dişlerin üzerine yapıştırılan sabit apareylerin, dudak tarafında değil dil tarafında olmasıdır. Böylelikle dişlerin üzerinde hiçbir şey gözükmez.

Oldukça estetik olan bu tedavi yönteminde tedavi süresi, vestibülden uygulanan sabit tedavilere göre biraz daha uzun sürmekte olup, hastaların karşılaştığı en büyük problem konuşma bozukluğudur. Apareyler dil tarafında olduğundan, sesler çıkarken bu apareylere çarparak çıkacağı için ‘’t’’ ‘’s’’ ‘’d’’ gibi bazı harflerin fonasyonu çok güç olacaktır. Ayrıca dil ucunda hafif tahrişler de olabilmektedir. Hastaların bunlara alışması 6 aylık bir süreyi kapsayabilmektedir.

Bu yöntem diğerlerine göre biraz daha pahalı bir yöntemdir.

 

 

Invisalign veya Clear Align 

 İngilizce de ‘’İnvisible braces’’ gözükmeyen diş telleri (braketler) olarak adlandırılan gözükmeyen şeffaf damaklıklarla dişlerdeki çapraşıklığın düzeltildiği tedavi şeklidir. Bu yöntem diş teli taktırmadan dişlerindeki çapraşıklıklara çözüm arayan ve genellikle erişkin hastaların tercih ettiği bir yöntemdir.

Bu yöntemde hastanın ölçüsü alınır ve ölçülere uygun dişlerin hareketini sağlayacak şeffaf plaklar (düzelticiler) üç boyutlu özel bilgisayarlı sistemler ile hazırlanır. Dişlerin düzgün sıralanmasını sağlayacak bu düzelticiler, belli aralıklarla yenilenir.

Hastalar hiç sabit diş teli kullanmadan düzgün dişlere kavuşurlar. Takıp çıkarılabilen apareyler oldukları için hasta kooperasyonu ve motivasyonu tedavi başarısını etkilemektedir.

. Hareketli apareylerle yapılan tedavilerde tedavi başarısı %50 doktora %50 hastaya bağlıdır. Apareylerin takılmasında hasta kooperasyonuna ihtiyaç vardır.

 

 Hastaların tedavi sırasında karşılaşabileceği sorunlar nelerdir?

 Ortodontik tedavi sırasında ve sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta, dişlerin doğru fırçalanmasıdır. Ağız hijyeninin sağlanması, dişlerin ve dişetlerinin sağlıklarının korunması açısından çok önemlidir. Tellerimiz, dişlerimizin etrafında tutucu alanlar oluşturarak dişlerimizin daha kolay kirlenmesini ve daha zor temizlenmesine neden olur. Hem kötü görüntülerin önlenmesi, hem de çürük oluşumunun engellenmesi amacıyla dişler, her yemekten sonra fırçalanmalıdır. Fırçalamada dikkat edilmesi gereken nokta, braketlerimizin etrafınının ve tellerle diş eti arasının tamamen temizlenmesidir. Çeşitli firmaların ortodontik diş fırçaları bulunmaktadır. Bununla birlikte, kendi diş fırçanızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Diş fırçanızın başı küçük ve yumuşak sertlikte olmalıdır.

      Diş ipi ve ara yüz fırçası kullanımı da ağız hijyeninin sağlanması açısından önemlidir. Ara yüz çürüklerinin önlenmesi amacıyla günde bir kere diş ipi kullanmalıyız. Ara yüz fırçaları da, normal fırçayla ulaşamadığımız yerlerin temizliğinde kullanılabilir.

Tedavi sırasında dikkat etmemiz gereken bir başka nokta da, braketlerimize veya hareketli aygıtlarımıza zarar vermemektir. Braketlerimiz, dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılmaktadır. Bu yapıştırıcının gücü, tedavi sırasında braketleri yerlerinde tutacak, tedavi sonrasında da diş yüzeylerine zarar vermeden sökülecek şekilde özel olarak ayarlanmıştır. Sert ve çekirdekli gıdaların (Kuruyemiş, cips, erik vb gibi) kontrolsüz olarak ısırılması, veya sivri cisimlerle tellerimizle oynanması sonucunda braketlerimiz kopabilir. Braket kopması, planlananın dışında kliniğimize gelmenize, normal randevularınızın süresinin uzamasına ve tedavinizin daha uzun sürmesine sebep olacaktır. Tellerimizin takıldığı andan itibaren ilk bir kaç gün, dişlerimizde ve dişetlerimizde sızlama tarzı ağrılar, sallanma hissi ve yanaklarımızda küçük beyaz yaralar görülebilir. Bunlar, ağız dokularımızın ve dişlerimizin doğal bir alışma süresidir. Bu süre içinde ağız bakımımızın eksiksiz yapılması çok önemlidir. Görülen rahatsızlıklar, kısa süre içerisinde düzelecektir.

Ortodontinin rutin tedavileri dışında tedavi kapsamına giren özel durumlar nelerdir? (bu bölümde dudak-damak yarıkları anlatılacaktır. Konuya giriş için daha farklı bir soru da hazırlanabilir.)

Dudak- damak yarığı, izole ya da bir sendromla  beraber görülen konjenital bir anomalidir. Bu anomaliyi oluşturan etyolojik faktörler arasında genetik, radyasyon, ilaç kullanımı, diabetik anne, beslenme yetersizliği, akraba evliliği, anne-baba yaş farkının çok olması sayılabilir.

 Dudak ve damak yarıkları, bebeklerde genellikle üst çenenin ya da dudağın tam olarak birleşmemesiyle ortaya çıkan bir anomalidir. Dudak yarığının damak yarığı ile birlikte veya tek başına görülme sıklığı 1000 doğumda 1; damak yarığının tek başına görülme sıklığı ise 2500 doğumda 1 dir. Damak yarığı ile birlikte ya da tek başına görülen dudak yarığında genetik özelliklerin, tek başına damak yarığı vakalarından daha büyük bir rol oynadığı sanılmaktadır. Yarık dudak ve damak oluşmasının kesin bir nedeni olmamakla birlikte, genetik faktörler, çevresel faktörler, gebelik sırasında annenin ilaç kullanımı, anneye ait hastalıklar, annenin sigara ve alkol alışkanlığı, infeksiyon, folik asit ve B vitamini eksikliği bu duruma yol açabilir. Yarık dudak ve damaklı doğan bebeklerin bir kısmında yarık dudak ve damak dışında vücutlarında başka bir takım doğumsal anomaliler de görülebilir. Bu nedenle yarık dudak ve damak kusuru ile doğan bebekler, doğduktan sonra ayrıntılı bir genel muayeneden geçirilmelidirler.

 

Dudak yarıkları, dudakta basit bir çentiklenme şeklinde çok hafif olabildiği gibi, burun deliğinin içine dek uzanan tam bir yarık şeklinde de olabilir. Bazen yarık, diş etinin kemiğini de içine alabilir. Dudak yarıkları tek taraflı da olabilir, çift taraflı da olabilir. Damak yarıkları ise küçük dilden başlar ve öne doğru uzanır. Bazen sadece yumuşak damakta yarık olabilir, bazen ise tam olarak öne kadar uzanarak sert damağı da içine alabilir, hatta dudağa kadar da uzanabilir.

 

Bu anomali ile doğan bebeklerin en önemli sorunu beslenmedir. Bebeklerde yutkunma refleksi ilk 24 saat içerisinde gelişir. Damak yapısı düzgün olmayan bebeklerde yutkunma refleksi gelişmez, meme ya da biberonla verilen süt ise burundan gelir, daha da tehlikelisi akciğerlere kaçarak ölümcül tehlike doğurabilir. Bu bebekler beslenirken,  verilen sütün solunum yollarına ve östaki borusuna kaçmadan direk olarak midesine gidebilmesi için, bebek beslenirken yarı dik pozisyonda tutulmalıdır. bebek yatar durumda iken beslendiğinde, verilen süt, östaki borusuna kaçarak kulak iltihaplanmasına yol açabilir. bebek beslenirken başı midesinden daha yukarıda kalacak şekilde tutulmalıdır.

Dudak damak yarıkları, oldukça başarılı biçimde tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi multidisipliner şekilde plastik cerrah, ortodonti uzmanı, konuşma terapisti ve çocuk psikoloji-psikiyatri uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu durumda da tedaviye uygun zamanda başlamak, alınacak sonucun başarı oranını yükseltecektir.

 

Dudak-damak yarığına sahip bebek hastaların aileleri için önerileriniz ne olur?

Dudak damak yarığı anomalisi ile doğan bebek, ilk 24 saat içerisinde bir ortodonti uzmanına sevk edilmelidir. Ortodonti uzmanları, bu bebeklerin gelişim süreçleriyle ilgili detaylı bir eğitim sürecinden geçmişlerdir. Ortodonti uzmanı,  ilk olarak beslenme plaklarını yapacak ve bebeğin beslenmesini sağlayacaktır. Her anomali tipine göre özel yapılan plaklar, damak yarıklarının büyümeyle birlikte yavaş yavaş kapanmasını sağlayacak, bu da daha sonra  damakların birleştirilmesi için yapılacak olan ameliyatı oldukça kolaylaştıracak ve başarısını arttıracaktır. Ortodonti uzmanı, düzenli aralıklarla değiştireceği beslenme plakları ile hem bebeğin kilo almasını sağlayacak, hem de bebekte konuşma refleksinin de gelişmesini sağlayacaktır. Dudak damak yarığı genellikle burnun gelişimini ve şeklini de olumsuz etkilemektedir. Yapılacak beslenme plağına eklenecek burun şekillendirici uzantılar, burun deliklerinin uygun şeklini almasını sağlayacaktır.

WhatsApp