Protez diş doktoru, protez diş tedavisi
Protezler

PROTEZLER


Hareketli diş protezleri takılıp çıkartılabilen ve eksik dişlerin veya tamamının olmadığı durumlarda dişin yerini tutan yapılardır. Bu protezler;

 

Tam Protez (damak): Hastanın alt ya da üst çenesindeki dişlerini tamamen kaybetme durumunda uygulanır. Böylelikle sağlıklı dişlere kavuşmanız son derece kısa sürer. Sindirim sisteminin kolaylaşması ve yemek yeme alışkanlıklarınızın pratik hale gelmesi açısından da önemlidir. Damaklara oturtulan protezin kullanımı ise basit olduğu gibi sorun yaşanmaz.

 

İmplant destekli hareketli protez: Total protezlerin tutuculuğunu arttırmak ve protezin hareketliliğini azaltmak için damak protezlerin implantlar ile desteklendiği protezlerdir. 2, 3 veya 4 implant desteği alınarak uygulanabilir. Bu implantların varlığı sebebiyle çene kemiğinde erime (küçülme) yavaşlar. Ayrıca implant desteği ile çene ve protez arasında etkin bir tutuculuk sağlanır, ısırma kuvvetiniz artar, yeme-içme ve konuşmanız daha konforlu hale gelir.

Bölümlü Protez : Bazı ana dişlerin var olduğu bazılarının da çekilmiş olduğu durumlarda yapılan takılıp çıkarılabilir protezlere parsiyel protez denir. Bu tip protezler, ana dişlere bağlana ve kroşe denilen tellerle tutuculuk sağlarlar. Bu tel tutucuların göründüğü ve estetik olmadığının düşünen hastalara hassas bağlantılı estetik protezler de yapılabilir.


Hassas tutuculu protez: Hastaların kısmi diş eksikliklerinde kancalı (bölümlü, kısmi) protez istemeyen hastalar için hassas tutuculu protezler daha estetik bir çözümdür. Hassas tutuculu protezlere halk arasında sürgülü ya da çıtçıtlı protez de denir. Hassas tutuculu protezler sıklıkla arka azılarını kaybeden hastalarda uygulanır. Kancalı protezlere göre daha hareketsizdirler. Yarı sabit protez olarak tarif edilir, yani ağızda daha az oynar. Kanca (kroşe) olmadığı için daha estetik görünürler.

Defleks Protez : Deflex protez; kırılmaz protez olarak da tarif edilir. Kanca (kreşe) kullanılmadığı için estetik görünümlü bir protezdir. Termo enjeksiyon yöntemi kullanılarak üretilen, takıp çıkarmanın mümkün olduğu bir protezdir. Hastalarımızın konuşurken ses değişimi yaşamalarını ya da kelimeleri yanlış telaffuz etmelerini önlemektedir.

 

 

İmplant destekli overdenture protezler nedir ?

Hizmetlerimiz

Doktorlarımız

WhatsApp